Necati Özçimen Sitesi

Necati Özçimen Sitesi  Necati Özçimen Sitesi Necati Özçimen Sitesi
Necati Özçimen Sitesi
Yumurta Kisti ve Tüp Bebek

 

1 ) Yumurtalık kistleri yumurta sayısında azalmaya sebep olabilir mi?

Yumurta kistleri, yumurtalıklar içerisinde çok fazla yer kaplaması, bazen de gerçekleştirilmesi gereken cerrahi müdahalelerin ardından yumurta rezervlerinde azaltma meydana getirdiğinden dolayı, yumurta sayısında azalma ile karşılaşılabilir.
Yumurtaların azalması tüp bebek yönteminde elde edilen başarıyı olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Ancak yumurta sayısı etkilenmemiş olan hastalarda, tüp bebek uygulamalarında elde edilen başarıyı kistlerin tek başına engellemesi de söz konusu değildir.
Karın zarında bulunan kistlerin veya çikolata kistlerinin bulunduğu yerden temizlenerek bir müdahalede bulunmak çok ta ihtiyaç duyulan bir durum değildir. Hatta bu müdahale, ters yönde de etkileyebilir. Bazı durumlarda çikolata kistlerinin temizlenmesi, diğer hücrelere de zarar vereceğinden dolayı, yumurta rezervlerin azalmasına sebep olur bu durumda da tüp bebek uygulamasının başarısını olumsuz açıdan etkiler.

2 ) Yumurtalık kistinin tüp bebeğe olumsuz etkisi bulunur mu?

Yumurtalık kistleri, kadınların her ay yumurta meydana getirmesi esnasında çok sık karşılaşılan, daha çok iyi huylu olan ve kendi kendine ortadan kaybolan, çoğu zaman da tedaviye ihtiyaç duyulmayan bir sıvı toplanmasıdır. Bu genellikle böyledir. Ancak hepsi için bu şekilde seyretmeyebilir.

3 ) Yumurtalık kisti bulunduğu halde, tüp bebek uygulaması yapılır mı?

Tüp bebek tedavisinin yapılmasına karar verilmesinin ardından, gerçekleştirilen tahlillerde yumurtalık kistine rastlanması halinde, hemen arkasından kanda E2 hormonun düzeyi de yüksek olarak karşımıza çıkmaz ise, tüp bebek tedavisine devam etmekte herhangi bir sakınca bulunmaz.
Tüp bebek tedavisine başlandığı zaman, yumurtaların baskılanması amacı ile kullanılmakta olan iğnelerin çok etkili olması durumunda da, bir takım kistler meydana gelebilmektedir. Meydana gelen bu kistler, 3 cm den küçük ve kan düzeyi yüksek ise, yumurta baskılama iğnesi kullanımında süre biraz daha uzatılabilir. Kistlerin daha büyük olması halinde ise, yine aynı şekilde iğne kullanma süresi uzatılarak kistlerin küçülmesi sağlanır. Bunun sonucunda küçülmede bir değişiklik meydana gelmez ise, kist aspirasyonu yapılarak daha çok yumurta üretilmesi sağlanabilir. Kist aspirasyonu bir iğne yardımı ile kistin içinde bulunan sıvının çekilmesi işlemidir. Kist apirasyonu, oldukça kolay bir işlemdir.
 
Paylaş :
Copyright 2013 Tüm Hakkı Saklıdır.