" />
Necati Özçimen Sitesi

Necati Özçimen Sitesi  Necati Özçimen Sitesi Necati Özçimen Sitesi
Necati Özçimen Sitesi
Tüp Bebek Başarısı Artabilir Nasıl mı?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör vardır ve uygulamanın yapıldığı tüp bebek merkezide başarıyı etkileyen faktörlerden biridir. Tüp bebek tedavi süreci emek ve para harcanan önemli bir süreçtir. Dolayısıyla, hastanın değerlendirilmesi, uygun tedavinin seçilmesi, yumurtaların döllenmesi ve kaliteli embriyo elde edilmesi, elde edilen embriyonun uygun şekilde transferi gibi her aşamanın deneyimli kişiler tarafından yapılması ve kaliteli teknolojik yöntemlerin kullanılması önem kazanmaktadır. Merkezde çalışan doktor, embriyolog, hemşire ve personelin tüp bebek konusunda deneyimli olması ve birlikte uyumlu bir şekilde ekip çalışmasını yürütmesi gereklidir.

Çiftler tüp bebek tedavisine başlarken seçtikleri merkezin bazı özelliklerini göz önünde bulundurarak hangi merkezin tedavi için iyi, güvenilir ve başarılı olacağına karar verebilirler. Merkezle ilgili dikkat edilebilecek özellikler:

1. Merkezin başarısını yansıtabilecek özelliklerden biri tedavi ile elde edilen gebelik oranlarıdır. Fakat tek başına gebelik oranı bazen yanıltıcı olabilir. Çünkü merkezin hasta grubu ileri yaşta olanlar veya daha önce birçok deneme başarısızlığı olan hastalardan oluşuyorsa gebelik oranının düşük olacaktır fakat bu oran o merkezin başarısız olduğunu düşündürmemelidir. Merkezin hangi gebelikleri gebelik oranları olarak verdiği de önemlidir. Bazı merkezler kanda gebelik testi pozitifliğini kabul eder, bazıları ultrasonda gebelik görüldüğünde kabul eder, bazıları ise canlı doğum oranlarını kabul eder. Bunlardan anlaşılacağı gibi gebelik oranları tek başına merkezin kalitesi konusunda net bilgi vermez.

2. Merkezde çalışan doktor ve diğer ekibin deneyimi ve kalitesi: Tüp bebek merkezi ne kadar iyi olursa olsun,teknik ve teknolojik donanımı ne kadar iyi olursa olsun tedavi uygulayacak doktorun kalitesi ve deneyimi başarı oranında belirleyici rol oynar.

3. Köklü ve uzun süredir var olan bir merkez mi? : Uzun süredir tüp bebek tedavisi yapan merkezler her konuda yeni merkezlerden daha öndedir.Edinilen deneyim 1-0 önde başlamanızı sağlar.

4. Laboratuvarda kullanılan yöntemlerin ve cihazların kalitesi : Tüp bebek tedavisinde başarı şansını yükseltmek için bir çok bileşenin bir araya gelmesi gerekmektedir.Bunlardan bir tanesi de kullanılan cihazların kalitesidir.Son teknoloji ürünü olan laboratuvar ekipmanı başarıyı büyük oranda olumlu etkiler.

5.Merkez ISO 9001 standartlarına uygun mu ?: Özellikle bu denli bir önemli bir operasyonu yapacak olan merkezin sağlık bakanlığından onaylı ve gerekli belgelere sahip olması gerekir.İzinleri olmayan ve gerekli standartlara uymayan merkezlerden mutlaka uzak durmalısınız. Ülkemizde bir çok kaçak tüp bebek merkezi bulunmakta,insanlar daha ucuz fiyatlara aldanarak bu merkezlere yönelebilmektedir. Tabi ki alınacak sonuç her zaman hüsrandır.

6. Embriyo dondurma programı var mı?: Embriyo dondurma,sizin daha sonra da anne baba olma olasılığınızı en üst seviyeye taşır.Sizden alınacak embriyoları dondurarak ikinci bir bebek istediğinizde bir çok işlemi atalayarak çocuk sahibi olabilirsiniz.

Sonuç olarak tedavi için merkez seçimi önemlidir, fakat merkezi seçmeden önce merkezle ilgili birçok faktörün göz önünde tutulması gerektiği unutulmamalıdır. Tüp bebek tedavisi hem maliyetli hemde yorucu bir tedavi şeklidir. Bu yüzden sizin için en iyi tüp bebek merkezini ve doktorunu seçerek başarılı bir tedavi için bir kaç adım önde başlamanız mümkün olacaktır. Kısırlığın bir hastalık olduğunu,sebebi doğru teşhis edildiği ve doğru program uygulandığı taktirde tedavisi oldukça kolaydır. Bakış açımız bu yönde olursa hem daha az stres oranı yaşar, hemde daha huzurlu bir tedavi dönemi geçirebilirsiniz.

 

Paylaş :
Copyright 2013 Tüm Hakkı Saklıdır.