Necati Özçimen Sitesi

Necati Özçimen Sitesi  Necati Özçimen Sitesi Necati Özçimen Sitesi
Necati Özçimen Sitesi
Tüp Bebek Tedavisinde Proteinin Önemi

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması için gerekli şartlardan biri de doğru ve yeterli beslenmedir.  Tüp bebek tedavisinin başarılı olarak tamamlanması için sağlıklı ve dinç bir vücut şarttır. Bu sebeple de sağlıklı beslenmek, vücudu hastalıklara karşı koruyarak, dinçleştirmesi açısından oldukça mühim bir konudur. Tüp bebek tedavileri için bir beslenme uzmanından yardım almak oldukça faydalı olsa da, kişisel olarak da dikkat edilmesi ve uygulanması gereken hususlar mevcuttur.

Tüp bebek tedavisinde anne adayları için öneriler:

 • Tüp Bebek tedavisine başlanmaya karar verildiyse yapılacak ilk şey: sigarayı bırakmaktır. Dumanına dahi maruz kalmamaya çalışmalısınız.
 • Sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak adına ideal kiloa olmanız gerekir. Çok zayıflık ya da aşırı şişmanlık tedavinin başarı şansını olumsuz etkiler.
 • Protein, mineral ve omega 3’ten en zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu sebeple de haftalık olarak en az 3 defa hamilelik döneminde tüketilebilecek balıklar yenmelidir.
 • Tüp bebek tedavisinden önce ve sonra günlük olarak 2 litre su tüketmeye özen göstermlisiniz. Su, yalnızca su olarak tüketilmeli, ilavelerle karıştırılmamalıdır. Çay, kahve, meyve suyu şeklinde alınmamalıdır.
 • Nohut, fasulye, barbunya gibi kuru baklagilleri de haftalık olarak 3 kere tüketmenizde fayda var.
 • Suni tatlandırıcılar, tüp bebek tedavisinde kullanılmamalıdır.
 • Çay ve kahve minimuma indirilmelidir. Mümkünse kahveyi hiç içmeyip çayı da açık ve az şekilde içiniz.
 • Asitli içeceklerden kaçının.
 • Makarna ve sebzeleri az suda haşlayın.
 • Tüp bebek tedavisi öncesi anne adayının folik asit alması çok önemlidir, folik asitten zengin besinler öneriden öte, şarttır.Folik asit; yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde bol bol bulunur. Bu besinlerin miktarlarına da dikkat etmek gerekir. Haftalık olarak 3 defa kuru baklagil tüketmek,  50 gram da kuruyemiş çeşitlerinden tüketmek gerekir.
 • Düzenli ve yeterli uyku düzeni, hergün yapılan hafif tempolu yürüyüşler de ihmal edilmemelidir.

 

Karbonhidrat

Uzmanlar tarafından varılan ortak kanı, karbonhidratın azaltılması, proteinin arttırılmasıdır. Bu şekilde bir beslenme düzeni planlanılmalıdır. Yapılan çalışmalara göre, karbonhidrot ağırlık beslenen anne adaylarında tüp bebek tedavisinin başarısızlığa daha çok ulaşma eğiliminde olduğu ortaya konmuştur.

Karbonhidratın Olumsuz Etkileri

Karbonhidrat tüketimi neticesinde, fazla glikoz oluşumu meydana gelir. Bu da yumurta ve embriyolar için sağlıklsızdır.  Bundan dolayı hamilelik planlayan adaylar mevcut ise ya datüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin bu planlardan bir kaç ay öncesinde karbonhidrat tüketimini azaltmaları gerekir. Yapılan çalışmalar neticesinde, karbonhidrat ile beslenen kişilerde hamilelik ya da hamilelik için tedaviye başlamadan önc, yumurtalar için olumsuz bir ortam oluşabileceği ortaya konmuştur.

Yağ

Pişirme yöntemi oldukça önemlidir. En en uygun pişirme yöntemi ile yüksek şekilde vitamin, protein, mineral alınabilir. Kızartmalar yapmak yerine ızgara ya da fırında az yağlı pişirilmiş yemekleri tüketilmelidir. Günlük olarak tüketilen sebzeler çiğ olarak değil, haşlanarak tüketilmelidir. Bunun dışında gıdaları yağda kızartmak yerine, haşlamaya titizlik göstermeniz gerekir.  Bezelye, brokoli gibi sebzeleri de zeytinyağıyla yapmalısınız.

Vitamin/Mineral

Potasyum açısından oldukça zengin olan fındık badem, balık ile C vitamini içeren meyveler, tedavi için başarı şansını yükseltir. C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmek vücudun direncinin artmasını sağlayacaktır. Bunun dışında C vitamini açısından zengin besinler ise, seks hormonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yarım eder. Bu sebeple c vitamininden zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Kivi, portakal, limon, yeşil biber, greyfurt C vitamini açısından oldukça yükseklerdir. B vitaminleri, demir ve çinkodan da oldukça zengin olan kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kurubaklagil ve yumurta, tüp bebek tedavisi süresince özellikle tüketilmelidir. Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral açısından zengin oldukları için tüketilmeye dikkat edilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Gebe kalmak isteyen bir adayın, hem kilolu hem de polikistik over sorunu mevcut ise,tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması oldukça zorlaşır.  Polikistik over sendromu, metabolik sendrom ismi verilen insülin direncine yol açabilir. Bu durum da anne adayının karın bölgesinin yağlanmasına yol açıyor. Karında yağlanma durumu ise tüp bebek tedavisinin başarısını oldukça azaltır. Hamilelik düşünen bütün anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik yaşamaları için bu şartların uygun koşullara indirilmesi gerekir. Bu durum, tüp bebek planlayan anne adayları için de geçerlidir. Fazla kilolu olan anne adaylarının tüp bebek tedavisi olumsuz etkilenebileceğinden, tedavi öncesi uygun gezersizler ve uygun beslenme düzeniyle ideal kiloya ulaşılmalıdır. Özellikle kilo sorunu, polikistik over sendromu olan ve tüp bebek tedavisi yapılacak olan kadınlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Uzman doktorunuzun tavsiyeleri ve bireysel çabalar bu sorunun aşılması için oldukça yararlı olacaktır. Tüp bebek tedavisi, kalori kısıtlayan bir tedavi değildir. Fakat adayların başarıya ulaşması adına  günlük besinlerinin protein tüketilmesi % 25 daha da arttırılmalıdır. Bu bir kilo verme programı olarak algılanmamalıdır. Sağlık beslenme ve sağlıklı bir gebelik dönemi için gereken koşuldur.

Tüp bebek tedavisine girecek olan adaylar genetik hastalıklar açısından araştırılmalıdır. Kalp hastalığı, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklarda kan şekerini artırmayacak bir beslenme düzeni planlanmalıdır. Adayların bu gibi hastalıkları mevcut ise, doğru beslenme programı ile tedaviye başlanması daha uygundur. Bu gibi olumsuz durumların ortadan kaldırılması sayesinde tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşma şansı arttırılacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenme hem başarı şansını arttıracak, hem de gebelik döneminin daha rahat tamamlanmasına yardım edecektir.

Tüp Bebek Tedavisinde Proteinin Önemi Nedir?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüm uzmanlar, anne adaylarının protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermesini önermektedir. Karbonhidrat azaltılmalı, protein arttırılmalıdır. Yapılan çalışmalar neticesinde uzmanlar, anne adayının transfer aşamasından önce ve sonra, beslenme düzenlerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayarak, bunun başarı şansı üzerinde etkisi olduğunu bildirirler.  Protein ağırlıklı beslenme düzenine sahip olan anne adaylarının hem hamilelik süreci, hem de doğumu daha rahat geçmekte ve anne adayının doğum ardından iyileşme dönemi de daha çabuk olur.

Tüp Bebek Tedavisinde Protein Diyeti

Diyet derken, safi zayıflama amacıyla hazırlanmış bir beslenme düzeninden söz edilmemektedir. Beslenmeye yönelik bir protein düzeni esas alınmaktadır. Bu beslenme düzenini bir uzmandan yardım alarak elde edebilirsiniz.

Anne adayının günlük olarak ne kadar proteine ihtiyaçları varsa, buna 10 gram ilave protein desteği eklenir. Bu oran,  tüketilmesi gereken et grubuna, hamilelik sürecinde gebelik 1-2 porsiyon ilave yapılması demektir.  Bu ilaveler daha açık olarak, günlük 3-4 köfte büyüklüğünde ete, tavuğa, yumurtaya ya da peynire denk gelmektedir. Tüketilen günlük proteinin, %60-70′i vücutta tam şekilde kullanılır olan protein kaynağından alınmalıdır. Bu kaynaklar hayvansal besinlerden temin edilebilir.

Karbonhidratlı gıdalar sebebi ile meydana gelen glukoz ortamı, yumurta ve embriyolar için oldukça kötü bir ortamdır. Sebze ve protein ağırlıklı beslenmek, yumurtalar için uygun ortamı sağlamaktadır.

Öneriler:

 • İlk olarak anne adaylarının günlük olarak bol bol su içmesi gerekmektedir.
 • Çay ve kahveden mümkünse kaçınılmalıdır.
 • Sigara alışkanlığı var ise, tedaviye başlanmadan üç ay önce bırakılmalıdır.
 • Alkol kullanımı da aynı şekilde bırakılmalıdır.
 • Anne adayının tedavi süresince protein ağırlıklı besinler tüketmesi çok önemlidir.
 • Kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Taze meyve ve sebzeler günlük olarak tüketilmelidir.
 • Tüp bebek tedavilerinde egzersiz hareketler ve spor ihmal edilmemeli, hafif tempolü yürüyüşler, yüzme gibi sporlar yapılmalıdır.
 • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve kronik bir sorunu mevcut olan kişilerin, tedavi süresince kontrol altında tutulması gerekir.
 • Bu süreçte anne adaylarının protein ağırlıklı beslenmesi asla akıldan çıkarılamamalı, haftalık en az 2 -3 gün mutlaka balık tüketilmeli, özellikle küçük balıklar ızgara şeklinde pişirilirilerek yenilmelidir.
 • Bol miktarda haşlanmış sebze ve c vitaminli meyvelerde beslenme programında yer almalıdır. Mümkünse kızartmalardan uzak durulmalıdır.
 • Tüp bebek tedavisi döneminde folik asit oldukça mühimdir. Kadınlar hem tablet olarak folik asit desteği yapmalıdır.  Fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler gibi folik asit açısından zengin olan besinler bol bol tüketmelidirler. Folik asit, bebeğin gelişimi için önemlidir. Tüketilmesi arttır.
 • Özellik ile C vitamininden zengin besinler tüketilmelidir.  C vitamini vücudun onarılmasına yardım eder ve direnci arttırır.

Tüp bebek tedavisinde beslenmeye özen göstermek adayların gebe kalma sürecini hızlandırmak için yardımcı olur. Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması için yalnızca tıbbi girişimler yeterli gelmez. Bireysel çabalar ve ufak değişimler de bu süreç için oldukça etkilidir. Bu tavsiyelerin dışında vücudunuza kimyasal herhangi bir şeyin girmesine izin vermemeniz gerekir. Katkı maddesi olmayan besinler tüketilmeli, tatlandırıcılardan uzak durulmalıır.

Paylaş :
Copyright 2013 Tüm Hakkı Saklıdır.