Necati Özçimen Sitesi

Necati Özçimen Sitesi  Necati Özçimen Sitesi Necati Özçimen Sitesi
Necati Özçimen Sitesi
GEBELİK İSTEMİ

 

Gebelik planlayan kadınların öncesinde doktor kotrolünden geçmeleri oldukça önemlidir.Gebelik öncesi rutin bir sağlık taraması bazı problemli durumların erken tesbit edilmesini ve buna yönelik önlemler alınmasınıı sağlar.Gebelik öncesi süreçte çiftlerin sağlıklı bir bir yaşam biçimini benimsemelerinde yarar vardır. Gebelik isteyen kadınlar iki gruba ayrılabilir. Gebelik öncesinde bilinen bir hastalığı olanlar ve tamamen sağlıklı olan kadınlar. Gebelik öncesinde kalp hastalığı, böbrek hastalığı,romatizmal hastalık,şeker hastalığı , astım, epilepsi (sara) ve benzeri kronik rahatsızlıkları olan kadınların mutlaka takip eden doktorları ile yakın temasta olup, hastalıklarının kontrol altında olduğu bir dönemde gebe kalmaları önerilir
Sağlıklı kadınların gebelik öncesinde dikkat etmesi gereken noktalar:
Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır
Gebeliğe uygun kiloyla başlamak için aşırı kilosu olan kadınların doktor kontrolünde kilo vermeleri gebelik sırasında ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonların (ör. Tansiyon yükselmesi ve gebelik şekeri) azaltılması yönünden önemlidir.
Gebelik öncesinde Kızamıkçık testi, Hepatit B taraması ve kan sayımı yapılmasında yarar vardır.
Kansızlık saptanan kadınlarda tedavi sonrası geblik planlamalıdır. Kızamıkcık enfeksiyonu ile hiç karşılaşmamış veya daha önce aşılanmamış olan kadınların aşılanması önerilmektedir.
Ailesinde veya kendisinde Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi, kistik fibrosis gibi kalıtsal hastalıkları olan veya bu hastalıklar için taşıyıcı olan kadınların eşleri ile beraber değerlendirilmeleri ve genetik danışmanlık almaları önemlidir.
Gebelik isteyen kadınların bebeklerinde nöral tüp defekti adı verilen ve omurganın tam kapanmamasına bağlı olarak gelişen anomalilerin engellenmesi için günde 400 mikro gram folik asit kullanmaları önerilmektedir. Daha önceki gebeliklerinde bu şekilde bir bebek taşımış olan kadınlarda ise günlük folik asit dozu 4 gram olmalıdır
Paylaş :
Copyright 2013 Tüm Hakkı Saklıdır.