Necati Özçimen Sitesi

Necati Özçimen Sitesi  Necati Özçimen Sitesi Necati Özçimen Sitesi
Necati Özçimen Sitesi
YUMURTA TOPLAMA (OPU)

 

Yumurta Toplama İşlemi
 
Yumurtalık uyarımı ile belirli büyüklüğe ulaşmış folliküller elde edildiğinde, çatlatıcı iğne ( Pregnyl veya Ovitrel) yapılır ve 36 saat sonrasında yumurta toplama işlemi uygulanır. Yumurta toplama işlemi ( OPU) vajinal ultrason eşliğinde yumurtalık içine iğne ile girilerek yumurta içeren ve folikül adı verilen içi sıvı dolu yapıların boşatılmasıdır. Tüp içine alınan sıvının içinde yumurta mikroskop altında görülebilecek çok küçük bir hücredir. OPU işlemi lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.. İşlem 10-15 dakika kadar sürer. Her folikülün içinden yumurta çıkmaz. Genelde foliküllerin %70’inin içinde yumurta vardır. Yumurtalar toplandıktan birkaç saat sonra etraflarındaki hücreler temizlenerek olgun olup olmadıkları değerlendirilir. Olgun olan yumurtalara ise dölleme işlemi uygulanır. Yumurta toplam işlemi sonrasında 1-2 saat dinlendikten sonra hasta eve yollanır.
 
Osit toplama işleminin komplikasyon oranı çok düşüktür. En sık karşılaşılan komplikasyon vajen duvarından iğnenin girdiği yerden olabilecek kanamadır ki bu hemen daima basit tamponaj ile kontrol edilir. Enfeksiyon oranıranı ise ihmal edilebilecek düzeydedir.
 
YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİ ÖNCESİ BİLGİ
 
-Lütfen Pregnyl veya Ovitrel enjeksiyonunuzu size söylenen gün ve saatte yaptırınız.
 
-Operasyon öncesi gece saat 24.00’den itibaren hiç bir şey yememeli ve içmemelisiniz .
 
-Randevuda belirtilen işlemin size yapılacağı saatten 30 dakika önce kliniğimizde olunuz.
 
-Anestezi öncesi yüzük, kolye çıkartın ve kredi kart, para gibi değerli eşyalarınızı bir yakınınıza teslim ediniz.
 
-Sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa bunu anestezi doktorunun söylediği şekilde kullanın.
 
-Ateşli bir hastalığınız varsa bunu mutlaka anestezi doktoruna söyleyin.
 
D İ K K A T !
 
Yumurtaların son olgunlaşması için uygulanacak olan ilacın dozu ve zamanlaması çok önemlidir. Yapılabilecek bir yanlışlık yumurta toplama işleminde hiç yumurta elde edilememesine yol açabilir.
 
Yumurta toplama işleminden Hemen Önce!
 
-Tuvalete gidip mesanenizi boşaltın
 
-Takma dişiniz varsa çıkartın
 
-Saat ve mücevherlerinizi çıkartın
 
-Makyaj ve ojenizi çıkartın
 
-Yumurta toplama işlemi Odasında;
 
-Damarınıza bir katater yerleştirilecek ve her türlü ilaç bu yoldan verilecektir.
 
-Operasyon boyunca özel bir cihaz kalp ve akciğer fonksiyonlarınızı takip edecektir.
 
-Yumurta toplama işleminden Sonrası;
 
-Kendinize gelene kadar istirahat edeceksiniz. Size işlem sonrasında neler yapacağınız hakkında gerekli bilgiler verildikten sonra kliniği terk edebilirsiniz.
 
YUMURTA TOPLAMA SONRASI BİLGİ
 
-Yumurta toplama işlemi sonrasında kasıklarınızda sancı ve az miktarda vajinal kanamanız olabilir. Bu normaldir. Ağrınız için Parasetamol türevi ilaclar kullanabilirsiniz. Yumurta toplama işleminde kullanılan ilaçlar, sersemlik ve yorgunluk hissi yapabilir ve bu etki gün boyu sürebilir. Bu nedenle bugün dikkat gerektiren (Araba kullanmak gibi) işler yapmayınız.
 
-Yumurta toplama işlemi sonrası günü dinlenerek geçiriniz, ağır ve yorucu işler yapmayınız. Operasyon sonrası taburcu olduktan sonra, özel bir diyete gerek yoktur. Her şeyi yiyip, içebilirsiniz. Alkol kullanmayınız.
 
-İstediğiniz zaman duş şeklinde banyo yapabilirsiniz
 
-Cinsel ilişkide bulunmayınız
 
Crinone Ya da progestan kullanmaya yumurta toplama işlemi günü başlayacaksınız.Crinone kullanmaya gebelik testi yaptırdığınız güne dek devam edeceksiniz.Gebelik testi sonucuna göre ilacınıza devam edip etmeyeceğinizi doktorunuz size bildirecektir.
 
Yumurta toplanmasının ertesi günü Embryoloji laboratuarından bir sorumlu sizi arayarak kaç yumurtanın döllendiğini ve embriyo transferinin ne zaman yapılacağını bildirecektir.
 
ŞU DURUMLARDA MUTLAKA BİZİ ARAYINIZ!
 
SÜREKLİ VE ŞİDDETLİ KASIK AĞRISI, BULANTI KUSMA
 
FAZLA MİKTARDA VAJİNAL KANAMA
 
38 DERECEYİ GEÇEN ATEŞ
 
Paylaş :
Copyright 2013 Tüm Hakkı Saklıdır.